QUEST 5.0 - GRADUATE DENTAL SCIENCE EXTRAVAGANZA
IDEA
in association with
COORG INSTITUTE OF DENTAL SCIENCES, VIRAJPET
24th to 27th FEBRUARY 2021
RESULTS

  1. GRAY’S ANATOMY

1st place

Chethan. S (IV year)

2nd place

Padma Swetha. S (Intern),
Sushma Shree (II year)

3rd place 

SitaraSubbiah (Intern)

  1. PICTIONARY

1ST PLACE

SITHARA
SAMANTHA
MONICA
PAVITHRA
THARINI

2ND PLACE

MAHALAKSHMI
KAVANASHREE
HARIPRIYA
RICHA
THEERTHA DEVAIAH

3RD PLACE

ADHILA
YADEEDA
SHAMNA
NEHA
SITARA

 

  1. QUIZ

1ST PLACE

SHREYA SANTHOSH
SHILU SABU
PADMA SWETHA

2ND PLACE

SREELAKSHMI CC
PAVITHRA
THARANI

3RD PLACE

PARINIKA
NABHA
SWETHA

  1. PEDAGOGY

First Prize

Niharika T P

Second Prize

PrateekshaKalappa

Consolation Prizes

ShabnamSrin&
David Paul

 

QUEST 5.0 - GRADUATE DENTAL SCIENCE EXTRAVAGANZA
IDEA
in association with
COORG INSTITUTE OF DENTAL SCIENCES, VIRAJPET
24th to 27th FEBRUARY 2021
RESULTS
1. TABLE CLINIC:


S. No.

Name of participants

Name of College

 

1

Devin Hendrawan
Priskilla Gita Pitaloka
FathraniLutfhiHafizah

Universitas Indonesia

 

 

1st Prize

2

Ishwarya S
Janani S
Nandhini N

Sri Ramachandra Dental College, Chennai

3

Mariya M Jos

Coorg Institute of Dental Sciences, Virajpet

2nd Prize

4.

SamikshaGhagre
ApoorvaNilayDopte
KshitijaDhoke

VSPM Dental college and Research center, Nagpur

 

3rd Prize

5.

ParnikaMisra
Harshakeerthi D
Channabasava R H

Coorg Institute of Dental Sciences, Virajpet

2. DR SHERLOCK- DIAGNOSTIC ABILITIES TEST:

1st Place- Coorg Institute of Dental Sciences, Virajpet
Ms.TheerthaDevaiah
Ms. Padma Swetha
Ms.Mahalakshmi

2nd Place- Subharti Dental College and Hospital.
Ms.Ananya Sharma
Ms.TanishqaBhatra
Ms.TanveeNagpal

3rd Place- Universitas Indonesia, Jakarta
Mr. Dimas Aditya
Mr. Devin Hendrawan
Mr. Vincent Geraldy Jr

3. COLLAGE RESULTS:


1ST PLACE

GDCRI, BELLARY

NehaChowdaryKoganti
Rishitha
Spurthi
Brundha
Monisha

2ND PLACE

SRI SIDDHARTHA DENTAL COLLEGE, TUMKUR

VaishaliNaik
ShobanaMarimuttu
T.P Sowmya
Sai Akshita
Vishalakshi

 

 

3RD PLACE

PMNM, BAGALKOT

ShrustiNugganatti
Sakshi M Osval
Soumya N Sajjan
SharvariUmrani
NandiniGovannavar

CIDS

TheerthaDevaiah
Kavana
Mahalakshmi
Haripriya
Richa

4. SPELLATHON

1ST PLACE: SRI RAMAKRISHNA DENTAL COLLEGE AND HOSPITAL, COIMBATORE
(Aishwarya A Nair, Annie SheirlyPriyanka.G, HariniChakrika.M)

2ND PLACE: SUBHARTHI DENTAL COLLEGE, MEERUT
(TanishqaBhatra, Ananya Sharma, Tapasya Bhardwaj)

3RD PLACE: GDC, BELLARY
(Shreya Ban, Jeevan A.S, PalakKaul) 

5. ORAL HEALTH DOCUMENTRY COMPETITION

 

NAME OF MOVIE

NAME OF COLLEGE

PARTICIPANTS

 

1ST PRIZE

 

Myths And Taboos

 

SGT, Gurgaon

Saveri
Shallry
Tanisha
Sneha
Digvijay

 

 

 

2ND PRIZE

 

Ignorance

 

ABSMIDS

Abidasadaf
Aditi Agarwal
AmrithaMurali
Aiswarya K
Albin K Mathew

 

Occupational Hazards

 

CIDS

Niharika
Sanjana
Uzma
Reiyna
Ananya KY

 

3RD PRIZE

 

The Cycle

 

MS Ramaiah

Kabilesh
Adithya
Sanjana

Nethra

VSDC, Bangalore

Malavika Manu

 

6. E-POSTER

CATEGORY: ORIGINAL RESEARCH

1st Prize

  1. Janson Ng, The University of Hong Kong

2nd Prize (Shared by 2 posters)

  1. PratheekshaKalappa, Coorg Institute of Dental Sciences
  2. Nguyen QuocHoan, School of Odonto-Stomatology,

Hanoi Medical University, Vietnam 

CATEGORY: REVIEW

SESSION 1:
1st Prize

  1. PrachiTipare, MGM Dental College, Navi Mumbai

2nd Prize (Shared by 2 posters)

  1. KeerthiLaxmi M &Keerthana Ravi,

Sri Ramachandra Dental College, Chennai.

  1. ApoorvaNilayDhopta, VSPM, Nagpur

SESSION 2:
1st Prize (Shared by 2 posters)

  1. Manasa S, Sri Ramachandra Faculty of Dental Sciences, Chennai
  2. ParnikaMisra, Coorg Institute of Dental Sciences

2nd Prize

  1. NivethaManoharan&Moushmi K, Sri Ramachandra Faculty of Dental Sciences, Chennai

SESSION 3:
1st Prize

  1. Sudharshan VP &TeenuMariya, Coorg Institute of Dental Sciences

2nd Prize

  1. JyotiDevaramani& Lena Elizabath, Coorg Institute of Dental Sciences

SESSION 4:
1st Prize (Shared by 2 posters)

  1. Haripriya H.R, Coorg Institute of Dental Sciences
  2. Niharika T P, Coorg Institute of Dental Sciences

2nd Prize

  1. Hemantha Siva Sai P, Government Dental College and Research Institute, Ballari

CATEGORY: CASE REPORTS

1st Prize

  1. Nandhini M, Sri Ramachandra Faculty of Dental Sciences, Chennai

2nd Prize (Shared by 2 posters)

  1. AparajitaDolkhey&Bhimi Reddy Tanmayee, Sri Ramachandra Faculty of Dental Sciences, Chennai
  2. MahashaliniAnandhan, Mahe   

CATEGORY: TECHNICAL NOTE

1st Prize

  1. Adelyn Jerusha F &Adrija N, Sri Ramachandra Faculty of Dental Sciences, Chennai

2nd Prize

  1. AaminaHyder& Tanya Jain, Sri Ramachandra Faculty of Dental Sciences, Chennai

7. FREE PAPER

CATEGORY: ORIGINAL RESEARCH

SESSION 1
1st Prize (Shared by 2 papers)

  1. Ain Ashraf Rizwal and NursyereenAzahar, Faculty of Dentistry, UniversitiTeknologi MARA, Malaysia
  2. PratheekshaKalappa, Coorg Institute of Dental Sciences

2nd Prize

  1. Nurfar'ainBinti and HamizahBinti, Faculty of Dentistry, UniversitiTeknologi MARA, Malaysia

SESSION 2
1st Prize

  1. ParnikaMisra, Coorg Institute of Dental Sciences

2nd Prize (Shared by 3 papers)

  1. Nanthini P &NadhaShakir, Sri Ramachandra Faculty of Dental Sciences, Chennai
  2. Janani S &Ishwarya S, Sri Ramachandra Faculty of Dental Sciences, Chennai
  3. ShreenijhaRamkumar&SwethaVenkatakrishnan, Sri Ramachandra Faculty of Dental Sciences, Chennai

SESSION 3
1st Prize

  1. NamiraFateen K &Nidadavolu Lakshmi Neha, Sri Ramachandra Faculty of Dental Sciences, Chennai

2nd Prize

  1. Monica R and SitaraSubbiah, Coorg Institute of Dental Sciences

 

CATEGORY: REVIEW

SESSION 1
1st Prize

  1. MehulBagmar R &Manasa S, Sri Ramachandra Faculty of Dental Sciences, Chennai

2nd Prize

  1. Nandhini M &Janani P, Sri Ramachandra Faculty of Dental Sciences, Chennai

SESSION 2
1st Prize

  1. Aishwarya S, Sri Ramakrishna Dental College and Hospital, Coimbatore.

2nd Prize

  1. Ashmitha M, VS Dental College and Hospital, Bangalore

 

SESSION 3
1st Prize

  1. Z. Mohammed Ziyad&Aayush Deb, Sri Ramachandra Faculty of Dental Sciences, Chennai

2nd Prize

  1. Jennifer Peo and Gayathri S Chandran, Coorg Institute of Dental Sciences

SESSION 4
1st Prize (Shared by 2 papers)

  1. Sanskriti Singh, V S Dental College & Hospital, Bangalore
  2. Alakananda S, Coorg Institute of Dental Sciences

2nd Prize

  1. Anam H N, V S Dental College & Hospital, Bangalore

CATEGORY: CASE REPORTS
1st Prize

  1. AkshayaaRajeshwari and AsifaMunaf, Sri Ramachandra Faculty of Dental Sciences, Chennai

2nd Prize (Shared by 2 papers)

  1. Maria Sharon and L Preethi Valentina, Sri Ramachandra Faculty of Dental Sciences, Chennai
  2. Smrithi N.S, Sri Ramakrishna Dental College And Hospital, Coimbatore.  

CATEGORY: TECHNICAL NOTE

1st Prize

  • Anna Lorraine &Rajani, Coorg Institute of Dental Sciences